تبلیغات
پتینا - سه خبر

پتینا
 
پایگاه اینترنتی نشریه تخصصی مهندسی مواد شهید باهنر کرمان

پژوهشگران انگلیسی موفق شدند از تایرهای فرسوده خودروها ، بتون تولید کنند.

دانشمندان در دانشگاه "کالج لندن" توانستند سرامیک شفافی تولید کنند که از فولاد محکمتر است.

رییس شاخه فرهنگستان علوم ایران از موفقیت محققان و پژوهشگران کشورمان در تولید بتن سبک از پسمانده های هسته ای برای کاهش تشعشعات خبر داد


منبع : واحد مرکزی خبر

پژوهشگران انگلیسی موفق شدند از تایرهای فرسوده خودروها ، بتون تولید کنند.

به گزارش سرویس علم و فن آوری پایگاه اطلاع رسانی سرامیران به نقل از واحد مرکزی خبر : هر سال بیش از سه میلیون حلقه تایر فرسوده در اتحادیه اروپا به دور ریخته می شود و بر اساس قوانین اروپایی این تایرهای فرسوده باید بازیافت شوند.
این تایرها حاوی مواد مختلفی از جمله کائوچو، پارچه و فولاد هستند.
کارخانه ای در یونان این مواد را از هم تفکیک می کند ، سپس فولاد به انگلیس فرستاده می شود.
پژوهشگران دانشگاه شفیلد انگلیس موفق شدند در چارچوب طرح اروپایی بتونی تولید کنند که با فیبرهای فولادی تقویت می شود.
هدف آنان تولید بتون با کمترین استفاده از انرژی و استفاده حداکثری از مواد بازیافت شده عنوان شده است.
از سوی دیگر برای تولید این بتون به آب بسیار کمی نیاز است به همین علت زمان خشک شدن بتون نیز بسیار کوتاه تر است.
هزینه تولید این بتون دوازده درصد کاهش یافته و زمان تولید پانزده درصد کمتر شده است.
این بتونها در ساخت جاده ها مورد استفاده قرار می گیرند.
کیپروس پیلاکوتاس پژوهشگر می گوید با استفاده از این بتون، سطح جاده ها بیشتر عمر می کند.
این مورد خاص چهل سال عمر خواهد داشت به همین علت استفاده از ان موجب کاهش خرابی و در نتیجه کاهش مرمت و کاهش ترافیک می شود.
اگر این سطح جدید جاده ای خراب شود، می توان ان را برداشت و خرد کرد و دوباره بازیافت کرد.
به این تریب استفاده از مواد اولیه و هزینه های حمل ونقل به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.


دانشمندان در دانشگاه "کالج لندن" توانستند سرامیک شفافی تولید کنند که از فولاد محکمتر است.

به گزارش سرویس علم و فن آوری پایگاه اطلاع رسانی سرامیران به نقل از واحد مرکزی خبر، این سرامیک به اندازه ماده ای که در تولید جلیقه های ضدگلوله به کار می رود، محکم است.

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، این سرامیک در عین حال به اندازه پلاستیک سبک است.


رییس شاخه فرهنگستان علوم ایران از موفقیت محققان و پژوهشگران کشورمان در تولید بتن سبک از پسمانده های هسته ای برای کاهش تشعشعات خبر داد.

به گزارش سرویس علم و فن آوری پایگاه اطلاع رسانی سرامیران به نقل از باشگاه خبرنگاران، پروفسور علی اکبر رمضانیان پور افزود: محققان و پژوهشگران ایرانی تحقیقات خود را بر روی کاهش اثرات منفی پسمانده های هسته ای متمرکز کرده و موفق شدند با همکاری یکی از دانشگاه های صنعتی انگلستان بتن های سبک را از پسماند ه های هسته ای تولید کنند.
وی اظهار داشت: با توجه به حرکت کشورهای جهان برای دستیابی به تکنولوژی صلح آمیز هسته ای برای تولید انرژی مفید، پسمانده های هسته ای حاصل از فعالیت های هسته ای نیز افزایش می یابد.
رمضانیان پور کاربرد بتن سبک تولیدی از پسمانده های هسته ای را با توجه به ویژگی های خاص آن در ساخت دیوارهای برشی و تیرهای فرعی در بخش های مختلف سازه های عمرانی عنوان کرد.
عضو هیات علمی دانشگاه امیر کبیر در خصوص جایگاه صنعت بتن ایران در دنیا گفت: اگر چه صنعت بتن در سال های اخیر در کشور ما پیشرفت قابل توجه ای داشته است اما هنوز با معیار های توسعه فاصله زیادی دارد.
رمضانیان پور با اشاره به لزوم تجدید نظر در شناخت مصالح تصریح کرد: کشور ما به لحاظ شرایط اقلیمی و وجود منابع گسترده طبیعی می تواند با تلاش علمی گسترده و استفاده درست از منابع موجود در طبیعت صادر کننده این علم به دنیا باشد.
وی ادامه داد: شکل دهی صنعت بتن در زمینه طراحی، عمل آوری، کنترل و نظارت می تواند به عنوان مهمترین رویکرد برای افزایش توانمندی و دستیابی به بازارهای رقابتی مورد توجه تولید کنندگان بتن قرار گیرد.
این استاد دانشگاه با اشاره به تلاش محققان و متخصصان فعال در صنعت بتن کشور افزود: به علت نبود یک متولی مشخص برای برنامه ریزی، هماهنگی و تبادل اطلاعات این تلاش ها بازتاب و تاثیر مناسبی نداشته است.واحد مرکزی خبر

 ادامه مطلب

طبقه بندی: خبر، 
برچسب ها: خبر، نشریه، متالورژی، متالوژی، مهندسی متالورژی، مهنسی مواد، اخبار داغ مواد، بتن، ؟ بتون، سرامیک شفاف، فولاد، پسماند هسته ای، NEWS، Journal، Metallurgy engineering، Material science، Ceramics، patina،  
نوشته شده در تاریخ سه شنبه بیست و سوم آذرماه سال 1389 توسط مسعود صفائی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
قالب وبلاگ